Загальна кількість переглядів сторінки

неділю, 24 січня 2016 р.

Урок №1 презентація

Дидактична картка до уроку№1


Заповніть таблицю.
Колір, запах, смак

Температура замерзання води

Температура кипіння води

Густина рідкої води (г/мл)
за t = 4 °C

Густина льоду (менше чи більше
води)

Під час замерзання вода
 розширюється чи стискається


Робота учнів за індивідуальними картками.
Середній рівень
1.  Обчислити відносну молекулярну масу води.
2. Які властивості води відіграють велику роль в природі? (Текучість, пружність, зміна об'єму при зміні температури, мала теплопровідність, здатність розчиняти різні речовини).
Достатній рівень
1.  Обчислити масові частки елементів у воді.
2.  Як утворюються хмари? (Повітря нижніх шарів атмосфери нагрівається і насичується водяною парою, піднімається вгору, де водяна пара конденсується, й утворюються хмари).
Високий рівень
1.   Чи помічали ви сніг і лід у морозильній камері холодильника? Якщо вони розтануть, то утвориться до одного літра води. Звідки беруться в морозилці сніг і лід, адже воду туди не наливали?

2. Доросла людина щодня випиває й разом з їжею споживає 2л води. На побутові потреби вона витрачає ще близько 100 л на добу. Обчисліть, скільки води використовує населення міста Світловодська протягом однієї доби, якщо кількість мешканців міста становить приблизно 40 тисяч осіб.

Урок №1
Тема: Вода, склад її молекули, поширеність у природі, фізичні властивості. Вода-розчинник.
Мета: поглибити й розширити знання учнів про склад молекули води як складової природної речовини, про її поширеність у природі, фізичні властивості; розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, робити висновки; стимулювати творчу активність, підвищувати інтерес до предмета; виховувати почуття взаємодопомоги, взаємоповаги, вміння слухати, мислити;
Основні терміни й поняття: вода, фізичні властивості води, вода — розчинник, поширеність води у природі;
Обладнання:  мультимедійна презентація до уроку, підручник «Хімія. 7 кл.», хімічні стакани з водою, колби, мідний купорос,скляні палички;
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу;
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Три скарби у Природі є:
Вода, Земля і Повітря…
С. Вікулов
ІІ. Мотивація навчальної діяльності  Розповідь учителя




Сьогодні на уроці ми поговоримо про речовину, про яку французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері сказав: «Вода, в тебе немає ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя, ти саме життя». Людина захоплюється цією дивовижною природною речовиною. Про неї складено легенди, прислів'я. Українські поети часто згадують її у своїх творах, про неї співають. Культ цієї речовини існує в багатьох народів. Ми можемо спостерігати це й у звичаях українців. Дійсно, сьогодні на уроці ми ознайомимося з будовою молекули води, її фізичними властивостями та поширенням у природі.
III. Вивчення нового матеріалу
1.  Вода в природі (Розповідь учителя з елементами бесіди, робота з малюнками). Сьогодні ми з вами дізнаємось чому саме вода  є  найважливішим природним оксидом?
                         
Першою причиною є – це її поширеність в природі. Вода — найпоширеніша на Землі речовина. Вода — універсальний та найдивовижніший мінерал на Землі. Дивовижний тому, що створює умови для розвитку й росту різних форм життя. Найбільш розповсюджений серед інших мінералів на нашій планеті. Учені вважають, що було б правильніше назвати нашу планету Вода. Майже 3/4 поверхні земної кулі покрито водою. Роль води для живої та неживої природи дуже важлива. Більшість запасів води на Землі знаходяться в морях і океанах, прісна вода становить менше 1%. Вода – це найпоширеніша в природі складна речовина.  Продовжить мою думку …
     Користуючись малюнком, складіть 3  речення, які б починались із слова вода і свідчили про поширення води у природі.
      1) Вода вкриває 3/4 поверхні Землі утворюючи океани, моря, ріки й озера.
     2) Вода у вигляді великих снігу і криги лежить  цілорічно на вершинах високих гір і в полярних країнах.
     3) Вода є у надрах Землі, вона просочує ґрунт і гірські породи.
              Вода входить до складу всіх живих організмів. Кількість води в організмі людини майже 60%. Найбільше води в організмі дитини – 70%, тобто 7 частин із 10.
2.Склад молекули води. Розповідь учителя з елементами бесіди
Спочатку давайте визначимо з чого складається вода.
Вам уже відомо, що до складу води входить кисень та водень. Одна молекула води складається з одного атома Оксигену та двох атомів Гідрогену.
Атоми в молекулі води поєднані хімічними зв'язками (валентностями: атом Гідрогену – одновалентний, атом Оксигену – двовалентний), кут між якими становить 104,50. Тобто молекула води кутова.

   Між молекулами води виникають додаткові міжмолекулярні зв’язки (водневі), які додатково скріпляють ці молекули.

Фізкультхвилинка


Встаньте, діти,
Посміхніться,
Землі-матінці вклониться
За щасливий день вчорашній.
Ви до сонця потягніться,
Веретеном обкрутіться,
Раз присядьте, два присядьте
I на місце тихо сядьте.


3. Фізичні властивості води. (Робота із довідником, проблемні запитання, метод «Мозковий штурм»)
Учитель. Тепер давайте вияснимо фізичні властивості води. Про яку властивість води йдеться?


Відома  звіку рідина,
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває.
Бува як скло,
Крихка,  тверда
Це звичайнісінька вода


Вода-єдина речовина, яка може перебувати в земних умовах відразу в трьох агрегатних станах.


Чиста вода — безбарвна  прозора  рідина, без запаху і смаку. Чиста вода за нормального атмосферного тиску при 0°С замерзає і перетворюється у лід, а при 100°С — кипить, перетворюючись у пару. У газоподібному стані вода існує і за нижчої температури, навіть нижче 0°С. Тому лід і сніг теж поступово випаровуються.
Учитель.
Проблемне питання. Як ви вважаєте, чому за звичайних умов вода – рідина? (Відповідь учнів)
Учитель. Пояснюється це тим, що за звичайних умов молекули води існують не поодинці, а парами, трійками і т. д. за рахунок водневих зв'язків. Вода може «злипатися» сама із собою або з іншими речовинами.
Демонстрація: налити склянку води з «верхом» – вода не розтікається. Це має велике значення в житті рослин і тварин. Хто скаже, яке саме? (Думки учнів)
 Найчастіше в повсякденному житті людина використовує рідку воду. Спробуємо дослідити, які ж властивості вона має. (Далі діти працюють у парах.)
1) Вода прозора.
Взяти стаканчик з водою, поставити у нього ложечку.
- Чи бачите ви ложечку крізь воду?
- Який висновок зробимо?
2) Вода безбарвна.
- Чи має вода колір?
3) Вода без запаху.
- Чи має вода запах?
3) Вода без смаку.
- Чи має вода смак?
4) Не має власної форми,текучість (перелити в іншу посудину)
5) Розширення і стискання води
Проблемне питання. Майже всі речовини під час плавлення збільшуються в об'ємі, тому тонуть у власних расплавах. А чи тоне лід у воді? Чому?(Відповідь учнів)
 Учитель. У рідкому стані вода практично не стискається, при замерзанні розширюється. Найбільшу густину вода має при +4°С – 1г/см3.  На відміну від інших рідин, вода при охолодженні від + 4 до 0°С розширюється. Тому лід легший від води (на 8 %) і не тоне у ній. Завдяки цьому, а також малій теплопровідності шар льоду захищає глибокі водойми від промерзання до дна, і цим забезпечується у них життя.
6)Вода має високу теплоємність і низьку теплопровідність.
Учитель. Вода здатна зберігати велику кількість теплової енергії. Океани, моря і озера – це гігантські накопичувачі тепла. Така особливість води істотно впливає на клімат районів, близьких до великих водних об'єктів, перш за все морів та океанів. Завдяки цій властивості вода широко використовується як теплоносій в техніці і побуті для охолодження або підігріву.
7)Вода є гарним розчинником.( Помістити у воду трохи мідного купоросу)

ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Завдання класу
Заповніть таблицю.
Колір, запах, смак

Температура замерзання води

Температура кипіння води

Густина рідкої води (г/мл)
за t = 4 °C

Густина льоду (менше чи більше
води)

Під час замерзання вода
 розширюється чи стискається


Робота учнів за індивідуальними картками.
Середній рівень
1. Обчислити відносну молекулярну масу води.
2. Які властивості води відіграють велику роль в природі? (Текучість, пружність, зміна об'єму при зміні температури, мала теплопровідність, здатність розчиняти різні речовини).
Достатній рівень
1.Як утворюються хмари? (Повітря нижніх шарів атмосфери нагрівається і насичується водяною парою, піднімається вгору, де водяна пара конденсується, й утворюються хмари).
2. Обчислити масові частки елементів у воді.
Високий рівень
1. Чи помічали ви сніг і лід у морозильній камері холодильника? Якщо вони розтануть, то утвориться до одного літра води. Звідки беруться в морозилці сніг і лід, адже воду туди не наливали? ( Коли ми відкриваємо морозилку відбувається конденсація водяної пари, яка знаходиться у повітрі, а потім вона замерзає, перетворюючись на лід і сніг. Також вода випаровується, а потім замерзає, з продуктів, які ми кладемо в морозильну камеру.)
2. Доросла людина щодня випиває й разом з їжею споживає 2л води. На побутові потреби вона витрачає ще близько 100 л на добу. Обчисліть, скільки води використовує населення міста Світловодська протягом однієї доби, якщо кількість мешканців міста становить приблизно 40 тисяч осіб.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання найуспішніших учнів
VІ. Домашнє завдання, його коментар
1. Прочитати відповідний параграф підручника
2. Знайти в Інтернеті інші унікальні властивості води, про які не було згадано на уроці, підготувати
доповідь із презентацією.